Pravidla póla

Pravidla pólaPólo hrají proti sobě dva týmy složené ze čtyř jezdců na koních. Hřiště pro pólo má rozměry 274 x 146 metrů. Zápas se většinou skládá ze čtyř částí, které se nazývají chukka (čaka). Každá část trvá 7 minut a 30 vteřin čistého času a části oddělují přestávky v délce 3–5 minut.

Na hřišti póla je několik čar odpalu ve vzdálenosti 27, 39 a 54 metrů. Úvodní vhazování probíhá na středovém T. Stejně jako např. ve fotbale jsou i na hřišti pro pólo boční čáry a na užších stranách hřiště branky. Ty jsou postaveny ze dvou tyčí vzdálených od sebe 763 centimetrů. Na rozdíl od fotbalu nemají branky horizontální břevno. U každé brány jsou dva brankoví rozhodčí, kteří sledují, zda míček prošel bránou regulérně. Zápas pak řídí hlavní rozhodčí, kterému pomáhají rozhodčí čároví.

Každý hráč má přidělený takzvaný handicap. Ten se pohybuje v rozmezí -2 až +10. Součtem handicapů členů týmu je určen týmový handicap. Rozdíl týmových handicapů je výchozím skóre zápasu. Pokud jedno družstvo budou tvořit naprostí začátečníci a druhé profesionálové, zápas začne se skóre 48:0 – začátečníci tedy budou mít náskok 48 bodů.

K vybavení hráče patří pálka (takzvaně mallet), rukavice, přilba a také chrániče kolen. Hráč potřebuje přirozeně také koně. Těch má pro zápas hned několik. S jedním většinou odehraje maximálně dvě části (čaky) hry. Nejlepšího koně si nechává na poslední část hry, ve které se zápas většinou rozhoduje.

Délka pálky se mění podle výšky koně a hráče – od 122 do 135 centimetrů. Její hlava je doutníkového tvaru s délkou 25 centimetrů. Hráč musí pálku držet v pravé ruce, čímž mají leváci hru poněkud ztíženou.

Míček je velký 7,6–8,9 centimetru. Je vyroben z plastu nebo z kořene vrby. Jeho hmotnost se pohybuje mezi 99 a 128 gramy.

Kůň vždy musí mít na nohou bandáže, které ho chrání před nechtěným úderem pálkou. Ocas má zapletený, aby se do něj pálka nezamotala. Více se dozvíte v sekci Koně pro pólo.